top of page

O projekcie

          W czasie II wojny Å›wiatowej, podczas Akcji WisÅ‚a, wieÅ› Nieznajowa w górach Beskidu Niskiego zostaÅ‚a niemal caÅ‚kowicie wysiedlona. Ludność Å‚emkowskÄ… wywieziono na mniej lub bardziej odlegÅ‚e terytoria, ich dobytek zostaÅ‚ opuszczony na swoim miejscu. Po pewnym czasie wszystko wyniszczaÅ‚o, także najpiÄ™kniejsza w okolicy cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana, która caÅ‚kowicie siÄ™ zapadÅ‚a. Zarówno cerkiew jak i wybrane miejsca na terenie Nieznajowej wybraÅ‚am jako gÅ‚ówny element moich dziaÅ‚aÅ„ projektowych.

          Dzisiaj krajobraz jest tu dziki i można powiedzieć, że „żyjÄ…cy wÅ‚asnym życiem”, z dala od jakichkolwiek bardziej istotnych, w zasadzie żadnych ingerencji. Åšlady obecnoÅ›ci ludzkiej zanikÅ‚y już niemal caÅ‚kowicie. To wÅ‚aÅ›nie krajobraz (a wiÄ™c roÅ›linność, dzikość, natura), niosÄ…cy ze sobÄ… tak przebogatÄ… opowieść o ludziach i czasie, podyktowaÅ‚ mi rozważanie metody, sposobu, oraz doboru materiaÅ‚ów, które pozwolÄ… jeszcze bardziej wyeksponować zarówno jego samego, jak

i nieistniejÄ…ce elementy, które chcÄ™ w stopniu adekwatnym dla upÅ‚ywu czasu i relacji do miejsca ożywić w projekcie. bÄ™dÄ…ce z nim  w najwiÄ™kszej możliwej korelacji.

​

          Tematem mojej pracy projektowej jest „Efemeryczna kultura wÅ‚asnej tożsamoÅ›ci”. CaÅ‚ość projektu obejmuje szereg różnych dziaÅ‚aÅ„ projektowych w krajobrazie wysiedlonej wioski.

​

          Estetyka w moim projekcie odgrywa rolÄ™ nadrzÄ™dnÄ… - dzieÅ‚a sÄ… do niej dopasowywane w konsekwencji dziaÅ‚aÅ„ natury. NajwiÄ™ksze znaczenie plastyczne ma dla mnie stworzenie projektu, który piÄ™tnuje swoje znaczenie, nie dominujÄ…c go jednak, lecz szanuje i akceptuje to, w czym musi siÄ™ teraz na nowo zaklimatyzować. Konfiguracja elementów nie jest okreÅ›lona przeze mnie, ale przez ich pierwotny byt. Stawiam sobie za cel wrÄ™cz caÅ‚kowicie nie ingerować w przeksztaÅ‚canie resztek zachowanych wspomnieÅ„, a wypielÄ™gnować je, pozwolić im wzrosnąć wraz z czasem, nabrać siÅ‚.

          Motywem przewodnim jest pojÄ™cie ideologii historii dyktujÄ…cej kolejne etapy dziaÅ‚ania natury poprzez czÅ‚owieka,

oraz zrozumienie dziaÅ‚ania losu. Jest to w każdym momencie odniesienie do pewnej opowieÅ›ci. Odniesienie do kultury Å‚emkowskiej, życia ludzi. Niejednokrotnie niedosÅ‚owne, bÄ™dÄ…ce zaledwie akcentem gÅ‚ównego wÄ…tku. WpÅ‚yw struktur na czÅ‚owieka jest tutaj niezwykle istotny. Wszystko co widzimy, czego dotykamy jest swego rodzaju interfejsem do przestrzeni i czasu innych ludzi którzy to tworzyli, przy tym pracowali i tego użytkowali. To wÅ‚aÅ›nie Å‚Ä…czy nas z ich historiÄ….

Struktury w moim projekcie sÄ… zmienne, efemeryczne. Struktury jako otoczenie, a w tym wypadku roÅ›linność, to Å›piew ptaków, Å›wiatÅ‚o, woda, ale także jedyny niemy Å›wiadek przykrych wydarzeÅ„. Jak wielkÄ… historiÄ™ za sobÄ… niosÄ…?

Ile cierpienia za niÄ… siÄ™ kryje?

​

„Los cerkwi w Nieznajowej oraz tylu innych, bezpowrotnie straconych obiektów winien stać siÄ™ ostrzeżeniem a zarazem sygnaÅ‚em do mobilizacji Å›rodków dla ratowania jakże licznych jeszcze, poważnie zagrożonych, podobnych zabytków. (…) Strata jego jest wiÄ™c tym bardziej niepowetowana. równoczeÅ›nie pozostaje uczucie zawodu – nikt przez caÅ‚e lata nie zapobiegÅ‚ i nie uratowaÅ‚ tak cennego zabytku, bÄ™dÄ…cego Å›wiadectwem przeszÅ‚oÅ›ci kulturalnej tych terenów.”

[R. Brykowski]

​

          "Efemeryczna kultura wÅ‚asnej tożsamoÅ›ci" to próba wejÅ›cia do Å›wiata metafizycznego w Å›wiecie fizycznym.

Jest to starcie dwóch odrÄ™bnych rzeczywistoÅ›ci, dla których naura jest pomostem ku wzajemnemu poznaniu, a co za tym idzie, peÅ‚nym odczuciu.  Za pomocÄ… elementów skÅ‚adowych krajobrazu, staramy siÄ™ zrozumieć najgÅ‚Ä™bszÄ… formÄ™ treÅ›ci, jakÄ… za sobÄ… niesie. 

Projekt został zrealizowany jako praca magisterska na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 2016

bottom of page