top of page

Projekt podczas

IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie

          Część projektu realizowana wraz z AnnÄ… Hanysz eksponowana byÅ‚a na wystawie "Self/ie Design IN" podczas

IV MiÄ™dzynarodowego Biennale Architektury WnÄ™trz w Krakowie, które odbyÅ‚o siÄ™ w marcu 2016 roku. Praca ta nosi nazwÄ™ "Przeobrażenie/The Metamorphose" i jest wypadkowÄ… poÅ‚Ä…czenia dwóch tematów, którymi siÄ™ zajmowaÅ‚yÅ›my: ja - cerkwiÄ…

i obszarem wysiedlonej wioski, Ania - kokonem jedwabnika morwowego. Po analizie każdego problemu, zdaÅ‚yÅ›my sobie sprawÄ™, że proces przywrócenia, zachowania i pielÄ™gnowania jako dziaÅ‚ania w czasie, którego wyeksponowanie obie niezależnie postawiÅ‚yÅ›my sobie za cel, jest taki sam w przypadku obu tematów. W obu wypadkach gÅ‚ównÄ… rolÄ™ odgrywa czas. ZdecydowaÅ‚yÅ›my zmierzyć siÄ™ z zadaniem scalenia dwóch Å›wiatów w jeden, nierozerwalny wymiar.

          Projekt  ,,Przeobrażenie/The Metamorphose” jest próbÄ… zobrazowania pierwotnego modelu nieistniejÄ…cej cerkwi

z wysiedlonej wsi Nieznajowa przez pryzmat zasady budowania kokonu  jedwabnika  morwowego. Zarówno budowa cerkwi

jak i wytwarzanie jedwabiu jest niezwykle żmudnym procesem twórczym.

 

          Jedwabnik (Bombyx Mori) jako jedyny ze 150 tysiÄ™cy gatunków motyli zostaÅ‚ udomowiony przez czÅ‚owieka. Jedna samica skÅ‚ada okoÅ‚o 500 jajeczek wielkoÅ›ci gÅ‚ówki od szpilki. PrzechodzÄ… one cztery linienia, zjadajÄ… 50 kilogramów liÅ›ci morwy dziennie.

W piątym okresie wzrostu rosną nie z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę, przybierając na wadze 10 tysięcy razy.

W porze budowy kokonu gÄ…sienica staje siÄ™ przeźroczysta, przestaje żerować a jej gruczoÅ‚y przÄ™dne zaczynajÄ… produkować galaretowatÄ… substancjÄ™, która twardnieje po zetkniÄ™ciu z powietrzem. PoruszajÄ…c gÅ‚owÄ… 400 tysiÄ™cy razy obrzuca nić we wszystkich kierunkach. Po kilku godzinach widoczny jest zarys kokonu, po jednym dniu gÄ…sienica znika za gÄ™stym splotem,

po trzech dniach kokon zostaje ukoÅ„czony. Jedwabnik spÄ™dzi tam kolejne 16 dni stajÄ…c siÄ™  poczwarkÄ…, która rozpuÅ›ci kokon specjalnym enzymem i wydostanie siÄ™ na zewnÄ…trz. Na koniec przeobrazi siÄ™ w piÄ™knego biaÅ‚ego motyla, koniec procesu staje siÄ™ poczÄ…tkiem nastÄ™pnego.

          Wytwarzanie jedwabiu przez kilka tysiÄ™cy lat byÅ‚o strzeżone tajemnicÄ…. Sam proces trwaÅ‚ kilka miesiÄ™cy a w jego trakcie wyróżnieni przez cesarza hodowcy zobowiÄ…zani byli do zachowania czystoÅ›ci ciaÅ‚a i ducha. Do ich obowiÄ…zków należaÅ‚o okadzanie pomieszczeÅ„ zioÅ‚ami, strzeżenie jedwabników, karmienie ich. NastÄ™pnie namaczanie kokonów we wrzÄ…tku, rozwijanie nici

i wytwarzanie tkanin. Podczas caÅ‚ego okresu wzrostu jedwabników zachowywano ciszÄ™, podczas gdy tysiÄ…ce uÅ‚ożonych na tacach gÄ…sienic wytwarzaÅ‚o haÅ‚as podobny do ulewy.

​

          ObrzÄ™d poÅ›wiÄ™cenia cerkwi jest konieczny dla jej istnienia, bez niego jest tylko budynkiem. Budowa nowej Å›wiÄ…tyni wykracza daleko poza jej Å›ciany, jest obrazem nieba na ziemi. Wystrój nie zależy od indywidualnej kreacji artysty - wszystko tworzone jest wedÅ‚ug przykazów, poczÄ…wszy od podziaÅ‚u architektonicznego, na ikonografii skoÅ„czywszy. Wszystko ma swoje znaczenie. Przestrzenny porzÄ…dek uzupeÅ‚niony jest porzÄ…dkiem „czasowym”, który zmienia siÄ™ w zależnoÅ›ci od sprawowanego nabożeÅ„stwa. Wszystkie obrzÄ™dy opisane sÄ… w Euchologionie.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

          DziaÅ‚anie projektowe polega na ukazaniu wstecznego procesu dziaÅ‚ania czasu - procesu zespolenia tego, co zostaÅ‚o zerwane

i przywrócenia tego, co już nie istnieje.

​

          TysiÄ…ce lat spowodowaÅ‚y, że jedwabniki nie sÄ… w stanie przetrwać bez obecnoÅ›ci czÅ‚owieka. Podobnie jak pamięć. ZatraciÅ‚y zmysÅ‚ wzroku i barwy, ale posiadajÄ…  niezwykÅ‚Ä… zdolność odczytywania przestrzeni, w której siÄ™ znajdujÄ…. Gdyby poÅ‚ożyć je

na kartce, tkaÅ‚yby zupeÅ‚nie pÅ‚asko, potrzebujÄ… wiÄ™c odniesienia w przestrzeni. Co by byÅ‚o, gdyby poukÅ‚adać tysiÄ…ce gÄ…sienic na konturach ksztaÅ‚tu cerkwi? Może w niedÅ‚ugim czasie odtworzyÅ‚yby bryÅ‚Ä™, której już nie ma?

          Pamięć jest silniejsza od czasu, podobnie jak niepozorne wÅ‚ókno jedwabiu jest mocniejsze od wÅ‚ókna stalowego.

16 warstw jedwabiu jest w stanie zatrzymać pocisk. Może zatrzyma wspomnienie? Tak jak zaplata siÄ™ nić tak cofa siÄ™ czas…

 

​

​

                        "Jak okiem siÄ™gnąć panuje tu chwila.

                            Jedna z tych ziemskich chwil

                            Proszonych  by trwaÅ‚y..."

 

,,Chwila’’, W. Szymborska

Aby obejrzeć film z dokumentacji wystawy na IV MiÄ™dzynarodowym Biennale Architektury WnÄ™trz w Krakowie kliknij tutaj:

Galeria zdjęć z wystawy
(...) Co by byÅ‚o, gdyby poukÅ‚adać larwy jedwabników na stelażu w ksztaÅ‚cie cerkwi?
bottom of page